Občianske združenie Spojené ruky Dom Pútnika a pešie putovanie na Slovensku

"slovenské Camino - nádoby v rukách Márie"

Pred mesiacom (začiatkom júla 2015) som bola na Levočskej Hore. Putovala som z Košíc po Svätojakubskej ceste, po Camine.

Čo dozrelo? Aké ovocie mi cesta priniesla?

Opäť to bolo "zastavenie sa".

Samotná cesta vedie pútnika peknou božou prírodou, ktorú sa oplatí vychutnávať. Tešiť sa v nej a z nej a túto radosť vyjadrovať vďačnosťou k jej pôvodcovi. Boh (sa) rád teší, preto dal toľko darov na našu zem :)

Nedávno mi jeden rozhovor pripomenul túto "rodičovskú" vlastnosť - totiž, že rodičia sa tešia radosťou svojich detí. Tá častokrát prevyšuje akúkoľvek inú "vlastnú" radosť.

Boh je pre mňa stále akoby "studňou bez dna"...opäť a opäť môžem ponárať seba do Neho...

Púť do Levoče bola takýmto ponorením sa...ja "nádoba" - krehká a krásna, lebo ju stvoril On - bola ponorená do Neho...tentoraz to boli Máriine ruky, čo vzali "nádobu" a ponorili ju...

Čítať ďalej 

O poklade skrytom v poli alebo o objavovaní a značení pútnickej cesty z Trnavy do Šaštína

Putujúci priatelia, hrali ste sa niekedy na detektívov, pátračov či archeológov?

Poznáte ten radostný pocit znovuobjavenia, nájdenia  stratených či skrytých pokladov?

Verím, že mnohým z vás preletí hlavou myšlienka na detské dobrodružstvá a na perách rozkvitne jemný úsmev.

V tejto chvíli sa i ja ticho usmievam, lebo s Božou pomocou som objavila skrytý poklad. Nešlo síce o žiadne dlhodobé skúmanie starých máp, ani kopanie hlbokých jám.

Poklad, o ktorom hovorím totiž nebol úplne stratený pod nánosmi prachu...bol však skrytý našim očiam, lebo sme prestali vnímať jeho hodnotu. Ten poklad sa volá: Pútnická cesta z Trnavy do Šaštína.

Ak sa chcete dozvedieť viac, pokračujte v čítaní :)

Čítať ďalej 

Rozpovedajte nám svoj príbeh...

Priatelia pútnici, hostia Domu Pútnika!

 

Toto je priestor pre Vás!

Napíšte nám svoj zážitok z putovania, dojmy z bývania v našom Dome.

Budeme Vám vďační aj za vaše postrehy, píšte na: prekopova@gmail.com

 

pokoj a dobro!

PACE e BENE !

(alebo o tom, ako sa putovalo v stopách sv. Františka)

Františkánsky pozdrav "pokoj a dobro", ktorí mnohí z nás poznajú, sa pre mňa stal skutočnými živými slovami počas pešieho putovania z Florencie do Ríma.

Spolu s mojím otcovským priateľom a istým spôsobom pútnickým sprieVODCOM som v dňoch 8. - 29. apríla 2014 spoznávala ducha sv. Františka a zažívala "dobrodružstvo putovania" v Taliansku.

Cesta - Via Francigena di San Francesco je skutočne cesta, ktorá vedie pútnika do ticha a pokoja. Ako na každej duchovnej púti aj tu sme prežili nádherné dotyky a starostlivosť nebeského Otca - veľa dobra v ľuďoch i v prírode.

Sv. František sa mi predstavil ako skutočný rytier - odvážny a silný muž, ktorý zostal hlboko pokorným, verným a nadovšetko pravdivým sluhom. Slúžil Pánovi, o ktorom sa čoraz viac presviedčam, že je Mocný a Milosrdný...Stvoriteľ, Spasiteľ a Tešiteľ.

Boh urobil pre nás, svoje deti, neskutočne krásny svet - ZEM a dal nám ju ako tichý hlas Stvoriteľa. Tento tichý hlas však zneje veľmi mocne v duši pútnika a rozoznieva v nej chválospev...ktorý sa chvíľami, veľmi vzácnymi, mení na "silenzio duše".

Prostredníctvom tichého a skrytého svedectva života sv. Františka, ktorý veľmi veľa času strávil v horách, v rozhovoroch a mlčaniach s Bohom, som na tejto ceste v krásnej prírode Toskánska a Umbrie spoznala svoju vlastnú úbohú pýchu, ktorá ma tak často vzďaľuje od Lásky a Dobra. František ma hlboko oslovil svojou skromnosťou, pokorou, láskou k chudobe, vytrvalosťou a neuveriteľne autenticky žitým životom s Bohom a v Bohu.

Som vďačná Bohu, že dal Cirkvi sv. Františka z Assisi.

Putovala som do Ríma na svätorečenie dvoch výnimočných pápežov. Ich životy, spolu so životom súčasného Sv. Otca Františka, sa pre mňa na tejto púti stali inšpiráciou ako žiť pravdu, pokoj a poslušnosť.

konkrétnejšie si môžete o putovaní prečítať tu:, fotky z cesty si môžete pozrieť v našej galérii

Čítať ďalej 

život v postoji menšieho

Premýšľam o októbrovej pútnickej ceste so sv. Františkom z Assisi.
Premýšľam o žití v postoji menšieho.

Menší uznáva, že nad ním je niekto väčší.
Menší je vždy súčasťou väčšieho.
Menšiemu stačí menej.
Menší prejde úzkou bránou.

Čítať ďalej